chicken time diner rapsodia
ekalampaka.gr

Θριαμβευτική εμφάνιση της WKB Hellas στο WKB WORLD CUP στη Χιλή [58 φώτος]

Δημοσιεύθηκε από: Αντώνης Βλιώρας  26/10/2019 10:51:40
Εντυπωσιασμένη από το υψηλό επίπεδο αγωνιστικότητας και τεχνικής επέστρεψε από την Χιλή και 2ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της World Kyokushin Budokai η αποστολή της WKB Hellas με επικεφαλής τον Branch Chief της, Shihan Ιωάννη Παπαπούλιο 5 dan...

Το Σαντιάγο, υποδέχθηκε το Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2019 στο Εθνικό Στάδιο - Αθλητικό Κέντρο (Polideportivo Estadio Nacional) της πόλης, πλειάδα αθλητών απ’ όλη την υφήλιο.

Τόσο η διοργάνωση του πρωταθλήματος, όσο και το επίπεδο των αγώνων ήταν εντυπωσιακά. Δεν υπήρξε ούτε ένας «αδύναμος» αγώνας, ακόμη και μεταξύ των νεότερων συμμετεχόντων, που επέδειξαν τεράστιο μαχητικό πνεύμα αναζητώντας μια θέση στο βάθρο των νικητών.

Η ελληνική αποστολή είχε την ευκαιρία όχι μόνο να δει από κοντά κορυφαίους αθλητές να αγωνίζονται με μαχητικότητα, πειθαρχία και αφοσίωση στην πολεμική τους τέχνη, αλλά να λάβει μέρος στους αγώνες με 4 αθλητές της.

Συγκεκριμένα:
• από τα Dojo Καλαμπάκας-Τρικάλων συμμετείχαν οι Γιάννης Γκλάρας, Στεφανία Γκλάρα και Μάριος Γρίβας
• από το Dojo Αμύνταιου συμμετείχε ο Παναγιώτης Κεραμίδης

Παράλληλα ο Υπεύθυνος Διαιτησίας της WKB Hellas Senpai Κώστας Ιωαννίδης, ο οποίος συμμετείχε στην ελληνική αποστολή, ήταν ένας από τους διαιτητές των αγώνων, άσκησε επάξια τα καθήκοντά του και διαιτήτευσε με αντικειμενικότητα και ακρίβεια.

Οι εμφανίσεις όλων των αθλητών ήταν εξαιρετικές. Η εμπειρία και μόνο ήταν ανεκτίμητο κέρδος για όλους τους.

Αξίζουν ειδικής μνείας οι δύο αθλητές της WKB Hellas, που ανέβηκαν στο βάθρο των νικητών:
• η Στεφανία Γκλάρα που κατέκτησε τη 2η θέση στα Kata στην κατηγορία open γυναικών & την 3η θέση στο kumite στην κατηγορία -55 kg, και
• ο Μάριος Γρίβας που πήρε την 3η θέση στο kumite στην κατηγορία ανηλίκων (17 χρονών) στα -70 kg.

Πολλά συγχαρητήρια και στους δύο νεαρούς αθλητές Γιάννη Γκλάρα και Παναγιώτη Κεραμίδη που επέδειξαν ήθος και αγωνιστικότητα ανάλογη της διοργάνωσης.

Και οι αγώνες για την WKB Hellas δεν σταματούν εδώ, καθώς ακολουθεί το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Kyokushin Karate της WKB στην Πολωνία, το διήμερο 23-24 Νοεμβρίου.