27/7/2021

   

Αρχική Καλαμπάκα Ελλάδα Κόσμος Αναγνώστες Αθλητικά Παράξενα Tips Web TV Επικοινωνία

 

 

 

 

 

 

 

 




Euro 2020: Όλο το πρόγραμμα της διοργάνωσης - Οι ημέρες και οι ώρες των αγώνων

Δημοσιεύθηκε από: Αντώνης Βλιώρας  03/06/2021 10:35:00
Με έναν χρόνο καθυστέρηση, λόγω κορονοϊού που άλλαξε τα πάντα στις ζωές μας, το Euro 2020 ετοιμάζεται για τη σέντρα...

Οι 24 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης θα διεκδικήσουν το βαρύτιμο τρόπαιο σε μια διοργάνωση με νέο format, το οποίο δεν έχει καμία σχέση με όσα ξέραμε ως τώρα. Πλέον, δεν αναλαμβάνει μια χώρα τη διοργάνωση του Euro αλλά θα γίνει σε 11 διαφορετικές πόλεις σε διάφορες ευρωπαϊκές χώρες.

Η πρεμιέρα του Euro 2020 είναι προγραμματισμένη για τις 11 Ιουνίου στο «Ολίμπικο» της Ρώμης, με το εναρκτήριο λάκτισμα να δίνεται στις 22:00 στον αγώνα της Ιταλίας με την Τουρκία. Ο επίλογος θα γραφτεί στις 11 Ιουλίου στο «Γουέμπλεϊ» του Λονδίνου, όπου θα πραγματοποιηθεί ο τελικός με ώρα έναρξης στις 22:00.

Η τηλεοπτική μετάδοση του Euro στην Ελλάδα θα γίνει από τον ΑΝΤ1 και το Μακεδονία TV, με τις ώρες των αγώνων να είναι 16:00, για τις πρώτες αγωνιστικές των ομίλων, 19:00 και 22:00.

ΟΙ ΟΜΙΛΟΙ ΤΟΥ EURO

Αυτοί είναι οι έξι όμιλοι του Euro:

 1ος όμιλος: Τουρκία, Ιταλία, Ουαλία, Ελβετία
  Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Ιταλία και Αζερμπαϊτζάν

• 2ος όμιλος: Δανία, Φινλανδία, Βέλγιο, Ρωσία
  Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Δανία και Ρωσία

• 3ος όμιλος: Ολλανδία, Ουκρανία, Αυστρία, Βόρεια Μακεδονία
  Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Ολλανδία και Ρουμανία

• 4ος όμιλος: Αγγλία, Κροατία, Σκωτία, Τσεχία
  Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Αγγλία και Σκωτία

• 5ος όμιλος: Ισπανία, Σουηδία, Πολωνία, Σλοβακία
  Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Ρωσία και Ισπανία

• 6ος όμιλος: Ουγγαρία, Πορτογαλία, Γαλλία, Γερμανία
  Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Ουγγαρία και Γερμανία

Μετά το πέρας των τριών αγωνιστικών θα προκριθούν στους 16 οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ EURO 2020

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Euro έχει ως εξής:

Φάση των ομίλων

Παρασκευή 11 Ιουνίου
• 22:00 Τουρκία - Ιταλία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Σάββατο 12 Ιουνίου
• 16:00 Ουαλία - Ελβετία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)
• 19:00 Δανία - Φινλανδία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)
• 22:00 Βέλγιο - Ρωσία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

Κυριακή 13 Ιουνίου
• 16:00 Αγγλία - Κροατία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)
• 19:00 Αυστρία - Βόρεια Μακεδονία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)
• 22:00 Ολλανδία - Ουκρανία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

Δευτέρα 14 Ιουνίου
• 16:00 Σκωτία - Τσεχία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)
• 19:00 Πολωνία - Σλοβακία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)
• 22:00 Ισπανία - Σουηδία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

Τρίτη 15 Ιουνίου
• 19:00 Ουγγαρία - Πορτογαλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)
• 22:00 Γαλλία - Γερμανία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

Τετάρτη 16 Ιουνίου
• 16:00 Φινλανδία - Ρωσία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)
• 19:00 Τουρκία - Ουαλία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)
• 22:00 Ιταλία - Ελβετία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Πέμπτη 17 Ιουνίου
• 16:00 Ουκρανία - Βόρεια Μακεδονία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)
• 19:00 Δανία - Βέλγιο | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)
• 22:00 Ολλανδία - Αυστρία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

Παρασκευή 18 Ιουνίου
• 16:00 Σουηδία - Σλοβακία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)
• 19:00 Κροατία - Τσεχία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)
• 22:00 Αγγλία - Σκωτία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Σάββατο 19 Ιουνίου
• 16:00 Ουγγαρία - Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)
• 19:00 Πορτογαλία - Γερμανία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)
• 22:00 Ισπανία - Πολωνία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

Κυριακή 20 Ιουνίου
• 19:00 Ελβετία - Τουρκία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)
• 19:00 Ιταλία - Ουαλία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Δευτέρα 21 Ιουνίου
• 19:00 Ουκρανία - Αυστρία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)
• 19:00 Βόρεια Μακεδονία - Ολλανδία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)
• 22:00 Ρωσία - Δανία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)
• 22:00 Φινλανδία - Βέλγιο | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

Τρίτη 22 Ιουνίου
• 22:00 Κροατία - Σκωτία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)
• 22:00 Τσεχία - Αγγλία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Τετάρτη 23 Ιουνίου
• 19:00 Σουηδία - Πολωνία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)
• 19:00 Σλοβακία - Ισπανία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)
• 22:00 Πορτογαλία - Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)
• 22:00 Γερμανία - Ουγγαρία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

Φάση των 16

Σάββατο 26 Ιουνίου
• 19:00 Δεύτερος 1ου ομίλου - Δεύτερος 2ου ομίλου | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (1)
• 22:00 Πρώτος 1ου ομίλου - Δεύτερος 3ου ομίλου | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

Κυριακή 27 Ιουνίου
• 19:00 Πρώτος 3ου ομίλου - Τρίτος 4ου/5ου/6ου ομίλου | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (3)
• 22:00 Πρώτος 2ου ομίλου - Τρίτος 1ου/4ου/5ου/6ου ομίλου | Καρτούχα, Σεβίλλη (4)

Δευτέρα 28 Ιουνίου
• 19:00 Δεύτερος 4ου ομίλου - Δεύτερος 5ου ομίλου | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (5)
• 22:00 Πρώτος 6ου ομίλου - Τρίτος 1ου/2ου/3ου ομίλου | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (6)

Τρίτη 29 Ιουνίου
• 19:00 Πρώτος 4ου ομίλου - Δεύτερος 6ου ομίλου | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (7)
• 22:00 Πρώτος 5ου ομίλου - Τρίτος 1ου/2ου/3ου/4ου ομίλου | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (8)

Προημιτελικά

Παρασκευή 2 Ιουλίου
• 19:00 Νικητής 6 - Νικητής 5 | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (1)
• 22:00 Νικητής 4 - Νικητής 2 | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (2)

Σάββατο 3 Ιουλίου
• 19:00 Νικητής 3 - Νικητής 1 | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (3)
• 22:00 Νικητής 8 - Νικητής 7 | Ολίμπικο, Ρώμη (4)

Ημιτελικά

Τρίτη 6 Ιουλίου
• 22:00 Νικητής 2 - Νικητής 1 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (1)

Τετάρτη 7 Ιουλίου
• 22:00 Νικητής 3 - Νικητής 4 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

Τελικός

Κυριακή 11 Ιουλίου
• 22:00 Νικητής 1 - Νικητής 2 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο

newsbomb.gr, ethnos.gr




Σχόλια

Δεν υπάρχουν σχόλια αυτή τη στιγμή.


Ονοματεπώνυμο:
E-mail (Δεν θα δημοσιευθεί):
Σχόλιο:
Συμπληρώστε τον κωδικό:
61459
Αναζήτηση
Αναζήτηση για:
Κατηγορία:
Ημερομηνία (από/εώς):



ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ Εκτύπωση αυτής της σελίδας
 

 



 
Προτεινόμενα άρθρα







 


  © 2012-2021 :: ekalampaka.gr Κορυφή της σελίδας Πολιτική Απορρήτου   ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ