chicken time diner rapsodia
ekalampaka.gr

Πήρε το «βάπτισμα του πυρός» στο Moto-cross ο 10χρονος αθλητής της ΜΟ.ΛΕ.Κ. Σκούρτης Γεώργιος [φώτος]

Δημοσιεύθηκε από: Αντώνης Βλιώρας  22/10/2018 11:39:35
Με μια καλή εμφάνιση ξεκίνησε τους αγώνες Moto-cross ο νεαρός Καλαμπακιώτης Σκούρτης Γεώργιος. Σε έναν άψογα προετοιμασμένο αγώνα που διοργανώθηκε στην πίστα του Δ. Δ. Πρίνους από τον Μ.Α.Ο.Κ. & την Μ.Α.Σ.Τ., κατέκτησε την 4η θέση στην κατηγορία ΜΧ 65,...

απέναντι σε  συνομηλίκους του αναβάτες, οι οποίοι αγωνίζονται 2 ή και περισσότερα χρόνια στα ελληνικά πρωταθλήματα Μoto-cross.

Ο 10χρονος αναβάτης ξεκίνησε «μουδιασμένος» τα ελεύθερα δοκιμαστικά και τους χρονομετρημένους γύρους, μιας και ήταν η 1η του συμμετοχή σε αγώνα Moto-cross. Γύρο με τον γύρο όμως απέκτησε την αυτοπεποίθηση που χρειαζόταν, με αποτέλεσμα το χρονόμετρο να σταματήσει στο 3:36,911.

Στην διαδικασία του αγώνα, μια μηχανική βλάβη που παρουσιάστηκε στο 1ο σκέλος είχε σαν αποτέλεσμα την εγκατάλειψή του και του στέρησε την δυνατότητα να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Μετά από φιλότιμη προσπάθεια η ομάδα του κατάφερε - εν μέρει - να επιδιορθώσει τη βλάβη.

Ο νεαρός αναβάτης με αρκετό κόπο αλλά και πολύ πείσμα κατάφερε να τερματίσει στο 2ο σκέλος, ρίχνοντας τον ατομικό του χρόνο στο 2:48,714, δηλ. 48 sec πιο γρήγορα από τον χρόνο που πέτυχε στις δοκιμές.

Αυτό από μόνο του και μάλιστα στον 1ο του αγώνα δείχνει ότι τα περιθώρια βελτίωσής του είναι πολύ μεγάλα.

Ο επόμενος αγώνας θα πραγματοποιηθεί στην Βισαλτία Σερρών στις 4/11/2018.

Η ΜΟ.ΛΕ.Κ. και ο χορηγός του «ΕΚΟ Skourtis» θα είναι δίπλα του.